BAMBISCHOOL – Cesta po Evropě – díl 5.

Přejezd přes francouzské pobřeží do Španělska
“S dětmi už jsme urazili 3000 km a právě se nacházíme ve Španělsku, kde mě v rámci Erasmu čeká pětidenní program ve veřejné škole ve městě Mataró.
Cesta z Milána do Mataró čítala téměř 1000 km a tak jsme si na tuto cestu vyčlenili pět dní a udělali si několik zastávek. Navštívili jsme Monte Carlo, Cannes, St.Tropez, Marseille, pevnost If, Montpelier a Gironu.
Tentokrát bych se ráda podělila i o několik praktických informací. Bydlení jsme měnili každé dva dny včetně šestého a sedmého dne, který jsme trávili ve španělské Gironě zastávkou v Montessori škole (o ní podrobněji v dalším příspěvku). Ráno po snídani děláme úkoly do školy, zapisujeme kroniku a pak vyrážíme na cestu, někdy nás čeká balení a přejezd a někdy se už ráno vzbudíme na místě. Ubytování většinou řeším den předem přes booking.com. Stěžejní je pro nás na cestách kuchyňka a pračka. Někdy je ubytování fajn a někdy realita moc neodpovídá popisu a fotkám. Při příjezdu v podvečer se třemi dětmi už se toho pak nedá moc řešit. Děti pomáhají s vynesením tašek, následuje nákup a rychlá večeře. Jídlo je u nás vůbec časté téma 🙂 Přes různé průvodce se pak rozhodujeme, co chceme v daném místě vidět a vyrážíme. Tento týden byl náročný tím, že jsme byli každý den v jiném městě, často se stěhovali a trávili hodně času na cestách. I když je to někdy únavné, určitě to stojí za to. Děti docela zajímají muzea a dokonce i katedrály.
V Monte Carlu jsme nemohli minout vyhlášené casino, okruh formule a sídlo prince Alberta. Do Cannes jsme pak dorazili až večer. Druhý den dopoledne jsme navštívili hrad s muzeem, přes hlavní promenádu přešli ke schodům, které neodmyslitelně patří k filmovému festivalu a strávili zbytek dne na pláži. Třetí den jsme vyrazili na cestu do St Tropez. Zde jsme si nemohli nechat ujít muzeum filmů Četník ze Saint Tropez a přístav, kde se film natáčel. Večer už jsme vybalovali v Marseille. Zaparkovat v úzkých rušných uličkách byl opravdu výkon. Město působilo natolik “živě”, že se mnou na nákup raději vyrazil starší syn :-)…
Druhý den po snídani a učení jsme v Marseille vyrazili do katedrály Basilique Notre-Dame de la Garde, která se tyčí nad městem. Úzkými uličkami jsme pak sjeli dolů k přístavu Old Port of Marseille. Marseille působilo o poznání rušněji a špinavě. Rozhodli jsme se tedy využít odpolední čas k plavbě na Pevnost If, což se ukázalo jako skvělý nápad. V podvečer jsme se vrátili a opět zabalili. Ráno už nás čekala cesta do Španělska přes francouzské město Montpellier, které nás hned od příjezdu překvapilo svoji čistotou a krásným historickým centrem. I když to nebylo úplně v plánu, nemohli jsme tuto zastávku vynechat.
Do Španělské Girony jsme pak dorazili až navečer. Ráno mě čekala právě zmíněná Montessori škola a děti dopolední školní povinnosti. Po obědě ještě rychlá procházka historickým centrem ke katedrále a po hradbách a další balení do Mataró, kde se v rámci Erasmu podívám do poslední školy.
Čeká nás týden na jednom místě a tak už to bude jistě klidnější.
Sluníčko nám svítí, ale vítr je studený a tak je pocitová teplota cca deset stupňů. Žádné opalování a velké koupání se nechystá i když je Mataró u moře poblíž Barcelony. Budeme se těšit s novými zážitky z cestování i ze škol opět brzy 👩‍👩‍👦‍👦