Projekt O2 Chytrá škola – DIGIDĚTI

Ve dnech 26. a 27. 4. proběhly v ZŠ Bambi intenzivní projektové dny a besedy v rámci projektu Digiděti pana Jana Kršňáka.
Témata se pohybovala kolem otázek digitalizace (nejen ve škole) – jak nalézt a udržet si míru nezávislosti na technologiích, jak zajistit bezpečnost na internetu, co dětem umožnit, co hraní her na počítači/mobilu, jaké jsou užitečné a méně užitečné aplikace a kanály na internetu, jak digitální technologie využít ve výuce, co je to třeba kyberšikana a co naučit děti, kdykoliv se na internetu setkají s čímkoliv podivným. Besedy byly mimo jiné i o tom, jaké jsou díky ohromně rychlé digitalizaci v rámci prakticky všech oborů rozdíly v generaci naší (rodičovské) a generaci současných žáků základní školy. To a mnohem více bylo předmětem dvoudenního unikátního projektu, za který jsme jako škola velice vděčni.
Dvoudenní akce byla rozdělena na dopolední projektové dny pro žáky (vždy pro jedno trojročí) a odpolední besedy pro dospělé. Středeční odpolední beseda byla pro rodiče žáků školy i školky, čtvrteční beseda byla určena učitelskému sboru.
Především rodičům, kteří přišli, chceme moc poděkovat, že se aktivně zajímají o současná témata spolu s námi. Beseda pro rodiče se oproti plánovanému času docela protáhla, bylo mnoho dotazů a příspěvků do diskuze. Řada rodičů si také na místě koupila knihu pana Kršňáka: Digiděti – Jak pečovat o děti, o něž současně pečují digitální technilogie?
Obdobný intenzivní dvoudenní blok proběhne v naší škole ještě na podzim, na pana Kršňáka se už teď moc těšíme. Nutno říct, že v mnohých z nás nechalo jeho povídání poměrně hlubokou stopu…
Celý tento projekt může probíhat jen díky Nadaci O2 a projektu O2 Chytrá škola, na který jsme získali dotaci. Více na www.o2chytraskola.cz
Dovolím si ještě krátkou poznámku – tip na tři knihy, o kterých se na besedách pan Kršňák zmínil a doporučil by je úplně všem rodičům:
– Lidstvo – Rutger Bregman
– Děti jsou taky lidi – Zdeňka Šíp Staňková https://detijsoutakylidi.cz/
– Tajemství přirozené výchovy – Co nás tradiční kultury učí o výchově šťastných dětí – Michaeleen Doucleff