Projektový den „Rodina, domácnost, domácí práce“

Ve středu 16.10. jsme se s dětmi z horní třídy vrhli do práce. Hned ráno jsme si zodpověděli, jaký máme všichni domov? Všechny děti se shodli, že jejich domov mají rády uklizený, že mají doma také vždy čisté oblečení, jídlo, hezké kytičky a někteří dokonce i domácí zvířátka. Většina vykřikovala, že o takový útulný domov se stará hlavně maminka, ale našli se i tací, kteří jmenovali spoustu prací, se kterými doma pomáhají.

Následně jsme chronologicky seřadili obrázky jednotlivých činností v rámci domácích prací a zdůvodnili jsme si, proč a jak se jednotlivé činnosti řadí. Samy děti například přišli na to, že vařit a péct by se mělo před tím, než se jde uklízet, aby byl oběd včas a nemuselo se po práci v kuchyni opět uklízet. Vrhli jsme se tedy na zadělávání těsta na skořicové muffiny, plnili košíčky těstem, krájeli zeleninu na polévku a následně jsme se přesunuli do kuchyně, kde se pekly muffiny a vařila polévka. Po pořádné práci jsme si pochutnali na pořádné svačině, dali se do skládání a věšení prádla, zalévání kytek a čištění akvária a jak sami děti navrhly, úklid přišel až na závěr. Utírali jsme prach, zametali, luxovali, umývali, utírali, atd.

Na závěr náročného dopoledne jsme s dětmi zhodnotili, jak nás vše bavilo a co jsme se naučili. Nutno říct, že děti dle jejich slov bavilo vše, a tak se neváhejte pustit do domácích prací společně s dětmi ani vy a určitě Vás překvapí, jaké máte ve vašich dětech pomocníky. Naučili jsme se plánovat, kriticky uvažovat, dodržovat chronologický postup, spolupracovat, zvládat různé domácí práce, seznámit se s povinnostmi našich maminek a snad i ocenit jejich práci v domácnosti.